Implantologia

Co to jest implant?

Implant zębowy jest niewielką śrubą, która po umieszczeniu w kości zastępuje korzeń utraconego zęba.

Implanty wykonane są z tytanu - materiału lekkiego, wytrzymałego i biokompatybilnego, który dobrze tolerowany jest przez organizm człowieka i z zasady nie jest odrzucany (przyjmuje się 98-99% implantów)

Zabieg wszczepienia implantu jest zabiegiem delikatniejszym od usunięcia zęba.

Na implancie odbudowuje się korony zębów (części zębów widoczne w jamie ustnej), mocuje mosty lub protezy za pomocą elementów łączących. Dzięki temu zrekonstruowana szczęka lub żuchwa wygląda całkowicie naturalnie, a odtworzone zęby w najbardziej fizjologiczny sposób spełniają swoje funkcje.

Czasami konieczne jest specjalne przygotowanie miejsca implantacji - odbudowa kości z użyciem biomateriału, podniesienie zatoki szczękowej bądź przeszczep tkanki łącznej lub kości własnej. Takie zabiegi wykonujemy, żeby uzyskać lepszą estetykę i trwałość uzupełnienia.


Zalety implantów:


1. Komfort i jakość życia - implanty zębowe pozytywnie wpływają na jakość Twojego życia

2. Estetyka - odbudowy na implantach wyglądają jak naturalne zęby

3. Higiena - uzupełenienia na implantach czyścimy jak naturalne zęby

4. Zachowanie kości - implanty przenoszą siły żucia na kości szczęk, co pozwala ograniczyć zaniki kostne. Poprzez zaniki kostne tkanki miękkie mają mniejsze podparcie i zapadają się, co powoduje, że wyglądamy starzej.

5. Trwałość - jest to obecnie najbardziej trwałe rozwiązanie protetyczne. Może być nawet dożywotnie.

6. Wygoda - uzupełnienia na implantach nie powodują odleżyn (jak to może zdarzyć się przy protezach)

Implanty pozwalają na:

przywrócenie utraconego zęba bez potrzeby szlifowania zębów własnych pacjenta
TarnoviaDent | Implant


przywrócenie kilku zębów
TarnoviaDent | Implant


rekonstrukcję całego łuku w przypadku bezzębia
TarnoviaDent | Implant

TarnoviaDent | Implant

TarnoviaDent | Implant


Procedura odbudowy implanto - protetycznej:1. Diagnostyka
Lekarz bada pacjenta, wykonuje zdjęcia rentgenowskie i określa jaki rodzaj leczenia jest możliwy.


2. Część chirurgiczna- implantacja
Implant umieszczany jest w kości w sterylnych warunkach. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Trwa około pół godziny. Po 7-10 dniach zdejmowane są szwy.


3. Okres gojenia
Okres zrastania się implantu z kością. Może trwać 2 do 6 miesięcy, co jest uzależnione od rodzaju implantu i sytuacji klinicznej. Podczas okresu gojenia można stosować uzupełenienia tymczasowe.


4. Część protetyczna
Wykonywanie korony, mostu, bądź całej protezy przy współpracy z laboratorium protetycznym.


5. Opieka pozabiegowa
Bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne przeglądy jamy ustnej i profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym.


Pytania i odpowiedzi

"Czy jest odczuwalna różnica między implantami stomatologicznymi a naturalnymi zębami?"

Nie, różnica jest niezauważalna.


"Ile trwa zabieg?"

Wszczepienie implantu zajmuje zwykle 30-60min. Bardziej skomplikowane i bardziej rozległe zabiegi zajmują około 2 godzin.


"Czy zabieg jest bolesny?"
Nie, jest to rodzaj zabiegu, który może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Jest możliwość wystąpienia niewielkich obrzęków operowanej okolicy oraz dyskomfort w ciągu kilku dni po zabiegu, ale zwykle nie jest to dolegliwość większa, niż np. po usunięciu zęba.

"Jakie jest ryzyko implantacji?"
Implantologia nie jest dziedziną doświadczalną. To solidnie udowolniona dziedzina stomatologii, która jest naukowo potwierdzona i praktykowana od ponad 30 lat przez dentystów i chirurgów na całym świecie. Potencjalne czynniki ryzyka zależą od higieny jamy ustnej i wcześniej istniejących czynników medycznych. Lekarz oceni czy implanty są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

"Czy palenie wpływa na implanty?"

U osób palących ryzyko odrzucenia wszczepu rośnie o 10%. Badania dowodzą negatywny wpływ nikotyny na jakość kości i tkanki łącznej, co przekłada się na skrócenie okresu użytkowania implantu.

"Co się dzieje gdy implant się nie zrośnie z kością?"

Nieprzyjęcie się implantu wymaga zmiany koncepcji na leczenie chirurgiczne lub protetyczne. Zwykle usuwa się implant i umieszcza w kości drugi lub przeprowadza się leczenie pozwalające zwiększyć objętość i jakość kości. Usunięty implant przesyłany jest do producenta, który przeprowadza analizę przyczyny niepowodzenia. Nieprzyjęcie się implantu nie jest groźne dla zdrowia.